מתכון לקוסקוס

     

מתכוני קוסקוס ויתרונותיהם! 


המילה קוסקוס הגיעה משפה הברברית והיא אחד המאכלים הכי טעימים שהביאו אלינו יהודי מרוקו ותוניס. ולמרות שרבים מאיתנו מכירים קוסקוס עם מרק ירקות או מרק בשרי, יש עוד רפרטואר רחב ועשיר של מתכוני קוסקוס. סוד הקסם של הקוסקוס הוא בהכנתו. מדובר בגרגרי סולת שמותפחים עם מים ועוברים תהליך מדוקדק ומורכב של אידוי. יש כמה סוגים מוכרים של קוסקוס, הנבדלים זה מזה, בגודלם ונפחם של גרגרי הסולת; יש קוסקוס עבה, יש דק ואפילו קוסקוס בינוני. יש קוסקוס חלבי (עם שמנת וחמאה), יש ורסיה צמחונית (אם מוסיפים למשל צימוקים או שקדים) וגם גרסה בשרית. למרות שלא פשוט להכין קוסקוס בבית זה עדיין אפשרי, אם יש קצת רצון טוב, מוטיבציה וסבלנות. אבל גם אם לא רוצים לעקוב אחר מתכוני קוסקוס, לאדות, לסנן ולהכין, עדיין ניתן ליהנות ממנו בעזרת קוסקוס מוכן, שנמצא בכל רשתות השיווק בארץ.

היתרונות התזונתיים של קוסקוס
בשנים האחרונות יותר ויותר אנשים (כן, כן גם אשכנזים) החלו ליהנות מהמעדן הזה. כך למשל, תוכלו בנקל למצוא מגוון עצום של מתכוני קוסקוס בכל שפה, בלחיצת כפתור - באינטרנט. מדובר במאכל טעים במיוחד, אך זה רק אחד מהיתרונות שלו. הוא נחשב לאחד המאכלים הבריאים ביותר וכדי להסביר על מה כל הרעש ועל מה כולם מדברים, נעמוד על כל היתרונות התזונתיים והבריאותיים של הקוסקוס ממש בשורות הבאות.

חלבונים
מנת קוסקוס מבושל (כוס לערך) מספקת 12 אחוזים מערך החלבונים הנחוצים לנו ביום. מה כל כך טוב בחלבונים? ובכן, מזון שמכיל חלבונים מעשיר את הגוף שלנו בנוגדי חמצון שאחראים על בניה ושיקום התאים בגופינו. הקוסקוס גם יכול לשמש תחליף לחלב ולבשרים שנחשבים למאכלים העשירים בחלבון, אך בה בעת גם עתירי שומן רווי הפוגעים בכלי הדם ובלב.

סיבים תזונתיים
מנת קוסקוס מבושל מספקת 9 אחוזים מהסיבים התזונתיים הדרושים לנו ביום. הסיבים התזונתיים אחראים על תחושת השובע שלנו, הם מאיצים את קצב חילוף החומרים והם טובים למערכת העיכול.

סלניום
במנת קוסקוס יומית אחת מזינים את הגוף שלנו ב- 61 אחוזים מהסלניום שדרוש לגופינו. מה הוא סלניום? סלניום זהו למעשה מינראל שהכרחי לגופינו אך, שימו לב - רק במנות קטנות. יש לו תכונות נוגדות חמצון ולכן הוא נחשב לבונה ומחדש תאים בגוף, הוא אף מגן על תאים מפני מוטציות המגיעות מרעלים מטבוליים שמשפיעים על הזדקנות מוקדמת והוא מצוין למערכת העיכול.

יחידות אנרגיה = קלוריות
אחד הנתונים המעניינים ביותר הוא כמות הקלוריות במנת קוסקוס – 176 קלוריות בלבד!!. אפילו יותר נמוך ממנת אורז לבן, שכוללת 206 קלוריות. אם כן, נראה כי קוסקוס יכול להשתלב נהדר עם תזונה נכונה ושמירה על אורך חיים בריא. חשוב למצוא מתכוני קוסקוס קלילים שמכילים תוספות בריאות גם כן, כמו מרק קוסקוס עם ירקות, והכי חשוב – ליהנות מכל ביס!